Druk 3D - dzieła artystyczne dla każdego.

Technologia druku 3D zapewnia możliwość wyprodukowania dowolnego kształtu. Łącząc ją z innymi technologiami np. skanem 3D, jesteśmy w stanie odtworzyć element, który jest unikalny. Jakie daje nam to możliwości?

Na portalu MyMiniFactory, można znaleźć inicjatywę stworzoną przez społeczność portalu mającą na celu rozpowszechnianie skanów 3D dzieł artystycznych z całego świata. Mowa o „scan the world„, dzięki ponad 1 700 artystom z umiejętnościami obrabiania skanów 3D powstała baza ponad 16 000 obiektów kulturowych. Wciąż jednak jest to tylko cyfrowe przedstawienie. Tutaj wkraczają usługi druku 3D.

Dzięki drukowi 3D można zmaterializować dane dzieło, dotknąć go, przyjrzeć się szczegółom oraz zobaczyć prawdziwą skalę bez konieczności wyjeżdżania na drugą stronę globu. To daje wiele możliwości.

Myślimy, że już nie daleką przyszłością będzie posiadanie przez uczelnie wyższe z wydziałami historycznymi swojej, namacalnej kolekcji wydrukowanych rzeźb lub wykopalisk . W końcu jak najlepiej przedstawić studentowi prehistoryczne wykopalisko niż poprzez przekazanie mu go do ręki?

Już w tym momencie szkoły aspirantów używają druku 3D do odtworzenia zabytkowych dzieł tak aby przyszły strażak wiedział, które rzeczy powinien ratować z płonącego zabytku w pierwszej kolejności.

Druk 3D rzeźb czy fresków może okazać się zbawienne dla miłośników kultury, którzy chętnie dowartościowaliby swój pokój dzienny w rzeźbę „Dawida” czy „Madonny przy schodach” wykonanych przez Michała Anioła.

Na zdjęciu, rzeźba Michała Anioła ” Madonna della Scala” („Madonna przy schodach”) wydrukowana w skali 1:1. O rzeźbie można przeczytać tutaj.

 

Powiązane wpisy