Intralogistka i optymalizacja pracy - druk 3D w przedsiębiorstwie produkcyjnym

Tak naprawdę jest to dopełnienie tematu Lean Manufacturing’u z poprzedniego posta o tablicach cieni ( znajdziesz go tutaj ). Poruszaliśmy tam temat idealnej organizacji środowiska pracy oraz właściwej kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Tak jak tablica cieni była ich nieodłącznym elementem tak w przypadku przedsiębiorstw typowo produkcyjnych będzie nim dedykowana kształtka pod konkretne detale – taca. 

Kształtki tego typu zapewniają pracownikowi zawsze takie same ułożenie detali, łatwość ich transportu oraz możliwość integracji tego typu składowania przy stanowisku zrobotyzowanym.

Niestety opłacalność produkcji tego typu kształtek zazwyczaj zaczyna się dopiero przy XXX sztukach. W dodatku po długiej eksploatacji może się okazać, że konieczna jest wymiana części z nich które zostały uszkodzone w skutek wypadku – wtedy wiadomo koszta, koszta, koszta…

Tutaj wkracza druk 3D ze swoimi możliwościami:
– Produkcja nawet pojedynczej sztuki kształtki
– Przetestowanie prototypu tacy w warunkach produkcyjnych przed zamówieniem
– Pełna personalizacja projektu ( Logo, nazwa działu, nazwa linii produkcyjnej, numer części itd.)
– Łatwość zaadaptowania kształtki pod automatyczną logistykę oraz mocowania w pojazdach / pojemnikach logistycznych
– Zastosowanie kanałów odprowadzających zebrany brud / smar z kształtek

Ale naszym zdaniem największą zaletą drukowanej kształtki jest możliwość wydrukowania jej „u siebie” – w większości zakładów dział utrzymania ruchu już w tym momencie posiada przynajmniej jedną drukarkę 3D dzięki czemu zawsze może wykonać tego typu element w razie zapotrzebowania.

Powiązane wpisy